שאלות ותשובות בנוגע להתחדשות עירונית ביד התשעה

תושבות ותושבים יקרים,

לפני שנה הודיעה עיריית הרצליה, בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, כי היא מקדמת תכנית להתחדשות עירונית לשכונת יד התשעה. באופן טבעי, תהליך ההתחדשות מעורר תקוות, כמו גם שאלות רבות. אנו מודעים לכך שבשכונה מופץ מידע על ידי גורמים שונים, שאינו נכון ומדויק, לכן ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות נפוצות שעלו מקרב תושבי השכונה.

האם העירייה מעוניינת לקדם התחדשות עירונית בשכונה?
כן. עיריית הרצליה מעוניינת לקדם התחדשות עירונית ביד התשעה. העירייה פועלת על מנת לקדם התחדשות עירונית בשכונה על ידי קידום תכנון השכונה מחדש, כיחידה אחת.

מי יתכנן את השכונה?
השכונה תתוכנן על ידי צוות תכנון מטעם עיריית הרצליה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בהובלת משרד האדריכלים גוטמן אסיף. לאחר הכנת התכנית, היא תוגש לאישור הועדה המקומית לתכנון ובניה הרצליה. תושבי השכונה, יזמים, וכל בעל עניין אחר יוזמנו להשתתף בשיתופי ציבור בהם תוצג התכנית, ולהביע את דעתם על מנת להגיע בכוחות משותפים לתוצאה הטובה ביותר עבור תושבי השכונה והעיר.

מי יבנה את השכונה בפועל?
הבניינים החדשים יבנו על ידי יזמים פרטיים, שייבחרו על ידי התושבים. לאחר שתאושר תוכנית, יוכלו יזמים שיבחרו על ידי התושבים להפיק היתר בנייה, ולבנות בפועל את הבניינים החדשים מחדש, כיחידה אחת.

האם ניתן לבחור בכל יזם לביצוע הבנייה בשכונה?
כן. בחירת היזם נתונה בידי התושבים, וניתן לבחור בכל יזם. יחד עם זאת, רצוי לבחור יזם באופן משותף לכל מתחם מימוש. מתחם מימוש הוא קבוצת בניינים שיהרסו ויבנו מחדש יחד חשוב לדעת! מתחמי המימוש טרם נקבעו, ורצוי כי בכל מתחם מימוש יהיה יזם אחד על מנת להקל על הביצוע בפועל. לאחר שיקבעו מתחמי המימוש, העירייה תסייע לתושבים להתארגן לצורך בחירת יזם.

האם חייבים לחתום עכשיו ליזם?
לא. אין צורך לחתום על חוזה עם יזמים עכשיו. אישור התכנית לא תלוי בכמות החוזים החתומים בשכונה, וזאת כיוון שמדובר בתכנית המקודמת על ידי העירייה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.

האם יש יזמים שאושרו על ידי העירייה?
העירייה לא בוחרת ולא מאשרת את היזם שיבנה עבורכם את הבניינים החדשים. הבחירה תעשה אך ורק על ידי הדיירים. החברות שזכו בעבר בקול קורא לא נבחרו על ידי העירייה לצורך בניית הבניינים, אלא רק לצורך תכנון. עקרונות התכנון והתמורה לדיירים ישמרו על שוויון ללא תלות בזהות היזם או בכמות החתימות.

מהו גודל הדירות החדשות שצפויים לקבל תושבי השכונה?
כרגע התכנון נמצא בראשיתו, וגודל הדירות החדשות שיקבלו התושבים בתמורה לדירתם הישנה טרם נקבע. המדיניות לגבי גודל דירות התמורה תיקבע בשלבים מאוחרים יותר של התכנון.

ואם הובטח לי דירה בשטח מסוים במסגרת הסכם עם היזם?
הבטחות שניתנו על ידי יזמים לגבי דירות התמורה הן על אחראיות היזם בלבד. כאשר תיקבע מדיניות לגבי גודל דירות התמורה, היא תפורסם על ידי העירייה.

תהליכים דומים שהיו בעבר לא הצליחו, מה השתנה?
בשכונת יד התשעה היו לאורך השנים מספר ניסיונות לתהליכי התחדשות עירונית. תהליכים אלו לא הבשילו מסיבות רבות. היום, התחדשות עירונית מקודמת בהצלחה בכל הארץ, וכמובן בהרצליה. הניסיון שנצבר לאורך השנים, רצון הדיירים בקידום ההתחדשות, מחויבות העירייה ומעורבות המדינה על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, תתרום להצלחתו.

מה התהליך הצפוי כרגע? כמה זמן זה ייקח?
התחדשות עירונית מורכבת משלושה שלבים עיקריים: הכנת תכנית, הפקת היתרי בניה, הריסת הבתים הישנים ובניה בפועל. כיום, אנו נמצאים בשלבים ראשונים של הכנת התכנית (תב”ע) לשכונה. התהליך בכללותו, עד להריסה ובניה בפועל, עשוי להימשך מספר שנים.

ברוכים הבאים לאתר האינטרנט של הוועדה המקומית הרצליה.

האתר מאפשר הצגת ואחזור המידע ההנדסיים ברשות בנושא תכנון, רישוי, פרסומים, ישיבות הועדה ועוד.
ניתן לצפות בנתוני וקבצי תכניות בתכנון באמצעות כניסה למודול תכניות בנין עיר ובחירת סטטוס תכנית.
אתר זה נועד להיות כלי עזר למשתמש והחומר המופיע בו אינו מחייב את הועדה המקומית, ואינו בא במקום עיון בנוסח המקורי במשרדי הועדה המקומית.
העושה שימוש באתר לצורך קבלת החלטות ובכלל עושה כן באחריותו הבלעדית והועדה המקומית ו/או המועצה אינן נושאות באחריות כלשהי בגינו.