שימור עירוני

עירית הרצליה מקדמת מזה מספר שנים תכנית עירונית לשימור המורשת. בבסיס התכנית עומדת ההנחה כי צרכי ההווה והעתיד קשורים ונשענים על זיכרון העבר ומורשתו. התכנית כוללת  אתרים ומתחמים ביניהם מבנים ציבוריים, פרטיים, מפעלי מים, אתרים ארכאולוגים, אתרי טבע ונוף הנושאים ערכים תרבותיים, היסטוריים וארכיטקטוניים.

שימור  נכסי העבר מאפשר להציץ אל רבדים היסטוריים שונים מעברה של העיר, לייחד אותה ואת סיפורה לעומת ישובים אחרים באזור, לחזק את ההזדהות והקשר של תושבי העיר עם מקום מגוריהם   ובכך לצקת תוכן ערכי למרחב העירוני. 

התכנית קובעת הוראות ותנאים להבטחת שימור, שיקום ותחזוקת המורשת הבנויה של העיר ובנוסף מאפשרת את שימור המבנים במקביל לתהליכי התחדשות עירונית באמצעות יצירת מערכת כלכלית משלימה.

תכנית השימור כוללת 68 אתרים. כל האתרים הינם בדרגת שימור אחת כאשר לעת תכנון מפורט ועל בסיס תיק תיעוד ייקבע אופן שימור המבנה.

תיק תיעוד הינו מסמך המבוסס על מחקר מקיף המתאר את המבנה או את האתר לשימור ומאפשר את הערכתו מבחינה היסטורית, אורבנית, אדריכלית והנדסית.

תיק התיעוד משמש כבסיס לטיפול עתידי במבנה לשימור והוא המסמך היסודי והראשוני בתהליך שימור המבנים. לתיקי התיעוד מבנה אחיד אשר נקבע במנהל התכנון.

עד היום הוכנו  22 תיקי תיעוד, המפורסמים להלן.

 עורך התכנית משרד אמנון בר אור-טל גזית אדריכלים בע”מ.

מסמך מדיניות עיצוב בני בנימין

נוהל עבודה לתאום מול מחלקת שימור עירוני

הנחיות לשילוט למבני מסחר לשימור

ברוכים הבאים לאתר האינטרנט של הוועדה המקומית הרצליה.

האתר מאפשר הצגת ואחזור המידע ההנדסיים ברשות בנושא תכנון, רישוי, פרסומים, ישיבות הועדה ועוד.
ניתן לצפות בנתוני וקבצי תכניות בתכנון באמצעות כניסה למודול תכניות בנין עיר ובחירת סטטוס תכנית.
אתר זה נועד להיות כלי עזר למשתמש והחומר המופיע בו אינו מחייב את הועדה המקומית, ואינו בא במקום עיון בנוסח המקורי במשרדי הועדה המקומית.
העושה שימוש באתר לצורך קבלת החלטות ובכלל עושה כן באחריותו הבלעדית והועדה המקומית ו/או המועצה אינן נושאות באחריות כלשהי בגינו.